Бузька сільська рада
Вознесенський район, Миколаївська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Цикли насильства

Дата: 27.05.2024 16:15
Кількість переглядів: 74

Що таке цикл насильства?Фото без опису

 

 

Домашнє насильство часто відбувається у певному циклі, який добре відомий усім, хто постраждав від насильства. У такій ситуації кривдник радше ретельно планує та контролює свою насильницьку поведінку, використовуючи хитрі тактики або погрози насильством, а не просто імпульствно діє. Цей цикл стає основою для розуміння динаміки та безпеки постраждалих у контексті домашнього насильства.

Фахівці, які займаються домашнім насильством, такі ситуації часто називають "циклом насильства".  Ця схема включає чотири стадії, які можуть неодноразово повторюватися. 

Людина, яка постраждала від домашнього насильства, потрапляє у певний спектр поведінки. Вона починає говорити одні й ті самі речі знову й знову, якщо не для себе, то перед друзями та родиною:

  • Більше такого не станеться.
  • Він каже, що дуже шкодує.
  • Це моя провина, адже я його розлютила.
  • Просто зараз він стресує.
  • Він контролює лише тому, що кохає мене.

Визначення циклу насильства

Представлений у 1979 році, цикл насильства викликав сумніви щодо його актуальності. Сучасні підходи, такі як "Колесо влади та контролю", надають нові інструменти для розуміння динаміки насильства. Незважаючи на це, цикл насильства продовжує залишатися актуальним для багатьох постраждалих, оскільки його головна ідея полягає в тому, що домашнє насильство завжди є руйнівним і безжальним.

Цикл насильства включає чотири основні етапи

Етап перший: наростання напруги

Цикл насильства розпочинається, коли виникає напруга, яка викликає страх у постраждалої особи. Вона може бути пов'язана з різними ситуаціями, такими як проблеми на роботі, конфлікти в сім'ї або фінансові труднощі. Іноді напруга може бути пов'язана з серйозними подіями, такими як хвороба або катастрофа. Важливо зрозуміти, що багато людей можуть впоратися з такими стресовими ситуаціями без того, щоб звинувачувати в цьому інших. Кривдник використовує ці події як привід для виправдання своїх дій.

Постраждала особа може намагатися заспокоїти кривдника та уникнути подальших насильницьких дій, проявляючи покірність. А інші - можуть навіть намагатися провокувати кривдника до насильства, щоб самим контролювати, де коли і як станеться насильство або просто “пережити” інцидент якнайшвидше.

Друга стадія: Інцидент

Потім наступає момент інциденту, коли кривдник виявляє свою насильницьку поведінку. Ця поведінка може приймати форму фізичного, сексуального  чи психологічного насильства. Увесь цей цикл насильства є засобом, яким кривдник намагається заслуговувати на владу та контроль над постраждалою. Перебування в цьому стані насильства є особливо лячним та небезпечним, адже кривдник відчуває себе господарем ситуації.

Третя стадія: Примирення

На третьому етапі циклу насильства, іноді називаного "примиренням" або "виправданням", кривдник може вчинити ряд дій, таких як просити вибачення за свої дії, намагатися виправдати себе, наприклад, стверджуючи, що його реакція була обумовлена стресом на роботі, або перекладати вину на постраждалу.

На цьому етапі часто спостерігається явище, відоме як “газлайтинг”, коли кривдник заперечує насильство, намагається перекрутити факти або відкидає відповідальність за свої дії.

Четверта стадія: Спокій

Четверта стадія в циклі насильства – це фаза спокою. Після інциденту настає тимчасовий період спокою, коли все, здається, повертається до норми або навіть покращується. Це може бути як "медовий місяць" для постраждалої особи. У цей час кривдник може використовувати "бомбардування коханням", намагаючись залагодити свою провину та змушуючи постраждалу залишатися поруч. 

Проте ця ідилія не триває довго. Незабаром напруга повертається, і обіцянки кривдника стають порожніми. Виправдання видаються фальшивими чи зникають зовсім. І перед постраждалою знову постає нова хвиля насильства.

Цикл насильства та ескалація

З часом цикл насильства може зменшити свою тривалість, що призводить до збільшення інцидентів насильства. Фази "примирення" та "спокою" можуть ставати все коротшими, залишаючи лише непередбачувану напругу, яка швидко перетворюється на насильство.

Багато постраждалих відчувають сором чи страх щодо ідеї покинути партнера, вважаючи, що вони самі спричинили те, що це тривало так довго та стало частиною їхнього життя. Втім, потрібно розуміти, що вони потрапили у цикл, який вдалося спланувати та реалізувати їхнім кривдником для збереження контролю і влади.

Є ж постраждалі, які переконані, що вони кохають свого кривдника і здатні його змінити. Однак важливо розуміти, що це не кохання, а радше наслідки травми та токсичні відносини. Концепція кохання може стати однією з 50 перешкод, із якими стикається постраждала, коли намагається розірвати стосунки з кривдником. Бажання повернутися до "добрих старих часів" може призвести до того, що постраждала вважатиме, начебто має робити більше, щоб задовольнити кривдника. Або ж можливо, вона переконана, що насильство - це просто один із важливих компонентів успішних відносин.

Цикл насильства може передаватись дітям

Цикл насильства може бути успадкований дітьми. Спостерігаючи насильство, діти вже у дорослому віці можуть сприймати його як норму у стосунках. Розуміння циклу насильства і його наслідків допомагає боротися з ним і забезпечувати дітям здорові, безпечні зразки відносин. 

Ви можете розірвати це коло

Розриваючи це “коло насильства”, ви відкриваєте перед собою можливість для змін та позитивного перетворення. Навіть найменший крок у цьому процесі може стати початком відновлення вашої індивідуальності та самоповаги. Хоча цей шлях може бути складним, важливо пам'ятати, що ви заслуговуєте на щасливе та безпечне майбутнє, вільне від страху та насильства.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь