ЧИ ПОВИНЕН ФОП УКЛАДАТИ КОЛЕКТИВНИЙ ДОГОВІР?
ЧИ ПОВИНЕН ФОП УКЛАДАТИ КОЛЕКТИВНИЙ ДОГОВІР?
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників” від 12 травня 2022 року № 2253-IX внесено зміни до Кодексу законів про працю України та до Закону України “Про колективні договори і угоди”.
Відповідно до внесених змін, колективний договір укладається на підприємстві, в установі, організації, а також фізичною особою, яка використовує найману працю. Отже, колективний договір тепер укладають і фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю.
Колективний договір укладається на основі законодавства, прийнятих сторонами зобов’язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, і узгодження інтересів працівників та роботодавців.
Укладати колективний договір потрібно обов’язково, якщо установа використовує найману працю, незалежно від кількості працівників, і є ініціатива хоча б однієї зі сторін. Якщо жодна зі сторін не виявила ініціативи, то ніхто не може примусити укласти такий договір, адже обов’язковою умовою укладення будь-якого договору є вільне волевиявлення сторін (ст. 203 Цивільного кодексу).
Сторонами колективного договору є:
• сторона роботодавця, суб’єктами якої є власник або уповноважений ним орган (особа) чи фізична особа, яка використовує найману працю, та/або її уповноважені представники, зокрема представники відокремлених підрозділів юридичної особи;
• сторона працівників, суб’єктами якої є первинні профспілкові організації, які діють на підприємстві, в установі, організації, відокремлених підрозділах юридичної особи, об’єднують працівників фізичної особи, яка використовує найману працю, та представляють інтереси працівників, які працюють на підставі трудових договорів на підприємстві, в установі, організації, у фізичної особи, а в разі їх відсутності - вільно обрані працівниками для ведення колективних переговорів представники (представник).
Роботодавець зобов’язаний ознайомити усіх працівників (у т. ч. новоприйнятих) з колективним договором (ч. 9 ст. 9 Закону про колективні договори і угоди).
Відповідно до частини 11 статті 9 Закону про колективні договори і угоди колективні договори підлягають повідомній реєстрації місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Мета повідомної реєстрації – оприлюднення інформації про укладення договору, внесення змін і доповнень до нього.
В Бузькій територіальній громаді повідомну реєстрацію колективних договорів, змін і доповнень здійснює відділ соціального захисту населення Бузької сільської ради. Відділ знаходиться за адресою: вул. Литовська, 2, м. Вознесенськ. З питань консультацій звертайтесь за телефоном: +380680665025.
Відділ соціального захисту
населення Бузької сільської ради