Бузька сільська рада
Вознесенський район, Миколаївська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Опіка та піклування: що потрібно знати

Дата: 31.03.2025 08:49
Кількість переглядів: 26

Опіка та піклування над дитиною

Опіка та піклування: що потрібно знати

Багато хто плутає опіку та піклування з доглядом, не розуміючи суті цих понять та правових підстав для їх встановлення. Насправді це окремі юридичні механізми, які забезпечують захист прав та інтересів осіб, що не можуть самостійно реалізовувати свої права.

Що таке опіка та піклування?

Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки (ст.55 Цивільного кодексу України). Визнання повнолітньої особи недієздатною/обмежено дієздатною, встановлення опіки/піклування та призначення опікуна/піклувальника здійснюється лише рішенням суду (п. 1, 2 ст.60 Цивільного кодексу України).

  • Опіка встановлюється над повнолітніми особами, які судом визнані недієздатними. Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

  • Піклування встановлюється над особами дієздатність яких обмежена. Суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними та якщо вона зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо і тим ставить себе чи свою сім'ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов'язана утримувати, у скрутне матеріальне становище..

Як встановлюється опіка чи піклування?

  • Опіку або піклування призначає суд за місцем проживання особи або її потенційного опікуна/піклувальника (ст. 62 ЦК України).

  • Опіка встановлюється строком до 2 років, після чого може бути продовжена через повторне звернення до суду.

  • Піклування обмежує право особи на укладання правочинів – вона може, наприклад, здійснювати фінансові операції лише з дозволу піклувальника.

Хто може стати опікуном або піклувальником?

Опікуном або піклувальником може бути лише повнолітня дієздатна особа за її письмовою згодою (ст. 63 ЦК України).

Перевага надається родичам або близьким людям, які мають добрі стосунки з підопічним та можуть належним чином виконувати обов’язки.

Опікун та піклувальник виконують свої обов’язки безоплатно (п. 4.12 Правил опіки та піклування).

Опіка та піклування – це відповідальність за життя і добробут підопічного. Вони не є доглядом у звичному розумінні, а потребують правового регулювання та контролю з боку держави.

 Офіційні джерела:

  • Цивільний кодекс України (ст. 55, 60, 62, 63)

  • Правила опіки та піклування, затверджені наказом №34/166/131/88 від 26.05.1999 р.

 

Відділ соціального захисту

населення Бузької сільської ради


« повернутися

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь